Лаптоп за далечинско управување: рејтинг на докажани модели

Работата на далечина е еден од најчестите формати на соработка во Украина. Сепак, тоа бара работниците да најдат добри лаптопи. Изборот на идеалниот модел зависи од многу фактори. Но, ако не сакате да ги разберете сите сложености на карактеристиките долго време, но барате уред што го исполнува условот „извадете го од кутијата и користете го“, нашата статија ќе ви помогне да го направите вистинскиот избор .

 

Acer Aspire 5: прифатливи перформанси за секој ден

Ова е одлична опција за далечински работници со буџет. Иако не е најмоќниот лаптоп на пазарот, AMD Ryzen 5 5500U хекса-јадрен процесор, 8GB RAM, 256GB SSD и AMD Radeon графичка картичка го прават достојна инвестиција. Ако се занимавате со онлајн настава, пишување содржини, анализа на податоци и многу други видови на работа, Acer Aspire лаптопи ќе ви служи верно.

Исто така, гаџетот доби 15,6-инчен IPS-екран со Full HD резолуција и висока заситеност на бои. Не е особено светло, но кога работите дома ова е сосема доволно. Траењето на батеријата е 8 часа, комплетот порти вклучува USB-A, USB-C и HDMI.

MacBook Air 13 на M2: Моќен Mac од среден опсег

Додека MacBook Pro се најпопуларните лаптопи на Apple, Air on M2 останува најзгодната и најисплатлива опција за далечински работници. Комбинираната меморија од 8 GB и конфигурацијата SSD од 256 GB нуди многу простор за секојдневни сценарија. И ако ви требаат повеќе перформанси, можете да нарачате опција за унифицирана меморија од 24 GB и 1 телевизор за складирање.

Моделот доаѓа со екран од 13,6 инчи. Liquid Retina Display ви овозможува да го користите вашиот лаптоп за прегледување графика и содржина. Боите се живописни и природни, а максималната осветленост е 500 nits.

Веб камерата доби значително ажурирање. Со резолуција од 1080p, видео повиците и конференциите ќе бидат јасни, а тројната микрофонска низа обезбедува јасен пренос на глас. Со траење на батеријата од 18 часа, работниците од далечина можат слободно да се движат низ станот без да се грижат дали ќе најдат извор на енергија.

HP Spectre x360: 2-во-1 разноврсност и практичност

16-инчниот лаптоп ги комбинира практичноста и моќта, што го прави една од најдобрите опции за секоја задача. Со 14-јадрен i7-12700H процесор, лесно може да се справи со тешките апликации за уредување и уредување фотографии. Во комбинација со 16 GB RAM и огромен SSD од 1 TB, можете да го користите овој лаптоп за широк опсег на потреби за работа на далечина.

Флексибилниот дизајн ви овозможува да се префрлате помеѓу режимот на лаптоп, таблет и држач. Пенкалото MPP2.0 е вклучено во пакетот. Ова е совршен додаток за оние кои рачно фаќаат белешки или работат на креативно поле.

Прочитајте исто така
Translate »