Нов предводник на Beelink GT-King (Amlogic S922X) Целосен преглед

Прочитајте го прегледот на крајот на статијата.

Конечно, нашите уредници го добија Beelink GT-King. Willе се обидеме детално да ви кажеме за новиот сет-топ бокс, неговите можности, предности и недостатоци, а исто така ќе се обидеме да откриеме дали вреди да се купи.

Да започнеме со техничките спецификации.

 

Технические характеристики

Процесорот CPU S922X Quad-core ARM Cortex-A73 и дво-јадрен ARM Cortex-A53
Упатство Поставете 32bit
Литографија 12nm
Фреквенција 1.8GHz
RAM меморија LPDDR4 4GB 2800MHz
ROM 3D EMMC 64G
Графичкиот процесор GPU на ARM MaliTM-G52MP6 (6EE)
Фреквенција на графика 800MHz
Ги прикажува поддржаните x HDMI, 1 x CVBS
Аудио Вграден DAC x1 L / R, x1 MIC
Етернет RTL8211F x1 10 / 100 / 1000M LAN
Bluetooth Bluetooth 4.1
WIFI MIMO 2T2R 802.11 a / b / g / n / ac 2,4G 5,8G
интерфејс DC JACK x1 12V 1.5A
x1 USB2.0 порт, x2 USB3.0 порти
x1 HDMI 2.1 Тип-А
x1 RJ45
SPDIF x1 оптички
AV x1 CVBS, L / R
x1 TF седиште за картички
x1 PDM MIC
x1 Инфрацрвен приемник
x1 Копче за надградба
ОС Андроид 9.1
Храна Влез на адаптер: 100-240V 50 / 60Hz, Излез: 12V 1.5A, 18W
Големина 108h108h17
Тежина 189 грам

Поддржани формати и резолуции за декодирање на хардвер

Поддржувајте мулти-видео декодер до 4Kx2K @ 60fps + 1x1080P @ 60fps

Поддржува повеќе „обезбедени“ сесии за декодирање на видео и истовремено декодирање и кодирање

H.265 / HEVC Главен / Главен профил на Main10 @ ниво 5.1 Висок степен; до 4Kx2K @ 60fps

Профил на VP9-2 до 4Kx2K @ 60fps

H.265 HEVC MP-10 @ L5.1 до 4Kx2K @ 60fps

Профил на AVS2-P2 до 4Kx2K @ 60fps

H.264 AVC HP @ L5.1 до 4Kx2K @ 30fps

H.264 MVC до 1080P @ 60fps

MPEG-4 ASP @ L5 до 1080P @ 60fps (ISO-14496)

WMV / VC-1 SP / MP / AP до 1080P @ 60fps

Профил на AVS-P16 (AVS +) / AVS-P2 JiZhun до 1080P @ 60fps

MPEG-2 MP / HL до 1080P @ 60fps (ISO-13818)

MPEG-1 MP / HL до 1080P @ 60fps (ISO-11172)

RealVideo 8 / 9 / 10 до 1080P @ 60fps

Пакување и опрема

Beelink GT-King беше спакуван прилично едноставно, целиот комплет лежи во една кутија, за разлика од, на пример, Beelink GT1 Mini и претходникот Beelink GT1 Ultimate, во амбалажата на која сите компоненти беа спакувани во посебни кутии. Далечинскиот управувач е спакуван во пластична кеса, кабелот HDMI е искривен со комерцијална вратоврска за кабел, како и жицата од напојувањето.

Пакетот вклучува:

 • Beelink GT-King
 • HDMI кабел
 • Единица за напојување
 • Далечински управувач (USB адаптер скриен во далечинскиот управувач)
 • Кратка инструкција (вклучува руски)
 • Поддршка за контакт билет

 

Одделно за далечинскиот управувач. Далечинскиот управувач работи на 2x AAA батерии (не е вклучен), се поврзува со конзолата преку безжичен USB адаптер. Сите копчиња на далечинскиот управувач, освен копчето за напојување, работат само кога USB адаптерот е поврзан. Копчето за напојување работи преку ресиверот IR.

Далечинскиот управувач има вграден жироскоп и копче за гласовно пребарување. Копчето за гласовно пребарување надвор од полето може да го стартува само гласовниот асистент на Асистент на Google. За гласовно пребарување во апликации инсталирани на конзолата, без дополнителни поставки не зборуваме. Но, откако ќе потрошите дополнителни 10 минути време, сè може да се конфигурира

Сите копчиња на далечинскиот управувач работат правилно, копчето за вклучување може да се конфигурира за различни режими, исклучување, режим на мирување, рестартирање

 

Внешний вид

 

Beelink GT-King доби некои иновации во дизајнот, најпрвин стана поголем, најверојатно причина за зголемување на големината на случајот во присуство на врвен процесор и недостаток на активно ладење. Второ, на случајот се појави гравирање на черепот со светлечки очи, во очите светкаат зелено, позадинското светло е чисто украсно.

На предната страна е дупката на вградениот микрофон за гласовно пребарување. На левиот раб се наоѓаат 2 на USB портата 3.0 и слотот за мемориска картичка. На заостанувачот е конекторот за напојување, портата HDMI 2.1, портата USB 2.0, портата SPDIF, AV портата

Нема конектори на десниот раб

На дното на Beelink GT-King, има означување (сериски број) и дупка за активирање на режимот за ажурирање

 

Стартување и интерфејс

Кога ќе го вклучите Beelink GT-King за прв пат, како и на сите претходници, започнува почетниот волшебник за поставување, го избира јазикот, временската зона итн.

И покрај ажурираната верзија на Android 9, интерфејсот на конзолата не е променет, фрлачот и почетниот екран изгледаат исти

Поставки со префиксот Beelen GT-Кралот

Следниве поставки се достапни во верзијата на фирмверот што е инсталирана на нашата конзола:

Покажи - поставки на екранот

 • Резолуција на екранот - поставки за резолуција на екранот
  • Автоматско префрлување во најдобра резолуција - автоматски преминете на најдобрата резолуција на екранот
  • Режим на прикажување (од 480p 60 hz до 4k 2k 60hz) - рачен избор на резолуција на екранот
  • Поставки за длабочина на боја - поставки за длабочина на боја
  • Поставки за простор во боја - поставки за простор во боја
 • Позиција на екранот - поставки за зумирање на екранот
 • HDR до SDR - автоматска конверзија на HDR слики во SDR (препорачливо кога се приклучувате на ТВ без поддршка за HDR)
 • SDR до HDR - автоматска конверзија на SDR слики во HDR (препорачано кога се приклучувате на ТВ со поддршка за HDR)

 

HDMI ЦИК - поставки за контролирање на поставената кутија преку далечинскиот управувач на ТВ (далеку од сите телевизори го поддржуваат, во основа има поддршка во телевизорите од последните години со функции SMART, но со оние телевизори кои го поддржуваат овој стандард функционира добро.)

Аудио излез - опции за излез на звук, можете да изберете помеѓу излез преку HDMI и SPDIF

Моќ дефиниција - поставување на дејството на копчето за вклучување / исклучување на далечинскиот управувач, можете да ги поставите следниве активности: исклучување, одење во режим на мирување, рестартирање.

Повеќе подесувања - отвора целосен список со поставки на уредот

Гласовно пребарување на Beelink GT-King

Конзолата има гласовно пребарување, но за жал потрагата не работи во рамките на апликациите инсталирани на Beelink GT-King. Кога ќе кликнете на микрофонот на далечинскиот управувач, се активира асистент на Google Voice. За да го конфигурирате пребарувањето во инсталираните апликации, ќе мора да потрошите време и да ги промените внатрешните поставки на конзолата.

 

Тестирање

Традиционално, започнуваме со репер во Антуту, префиксот Beelink GT-King постигна повеќе од 105 поени

Следен тест на Geekbench 4

3DMARK

Треба да се напомене дека ниту една Android TV Box нема такви индикатори, ова е навистина новиот предводник на андроидните конзоли.

Греење и гаснење

Во режим на оптоварување со стрес, температурата се одржуваше на ниво на 73 степени, тргањето за време на долго оптоварување беше 13%

Сакаме да напоменеме дека ако на конзолата применувате примитивни системи за ладење во форма на држач со вентилатор или голем ладилник 120 mm, тропотот целосно исчезнува, а температурата останува на ниво на 69-71 степени

Исто така, вреди да се напомене дека при користење на конзолата за наменетата цел, гледање на видео, не се зборува за какво било тротење, затоа што Оптоварувањето на процесорот не достигнува критични нивоа за сите јадра истовремено. Што се однесува до игрите, тогаш тротењето е присутно, иако не веднаш, но во игра не се забележува, затоа што самиот процесор е доволно моќен, па дури и намалувањето на работните фреквенции на јадрата не влијае на целокупната изведба на конзолата.

Интерфејси на мрежата

Што се однесува до жичната врска, нема проблеми, декларираната брзина во 1 Gbit е вистина.

Но, Wi-Fi-врската има одредени ограничувања, при 2,4 Ghz брзината се менува околу 70-100 Mbit, на 5 GHz, брзината се чува на 300 Mbit.

Гледајте видео

Всушност суштината на овој уред е видео-репродукција од какви било извори. При тестирањето на видеото, користени се Kidi и MX Player. Како видео зачувување се користи NAS Synology DS718 +. Видео материјалот се состоеше од неколку видео клипови со различен квалитет (4k, 1080p) и различни големини од 10Gb до 100Gb.

Локална репродукција на видео, благодарение на врвниот процесор Amlogic S922X, работи совршено, нема апсолутно никакви преземања, без забавувања, сите видео формати играат без проблеми, веднаш се свртуваат веднаш.

Кога гледате видео со мрежен кабел поврзан, како и локално пуштање, не беа откриени никакви проблеми.

Но, при тестирањето на видеото преку Wi-Fi, имаше коментари. Кога се поврзани со фреквенција од 2.4 GHz, само датотеките до големина 30 Gb обично се репродуцираа, а премотувањето повторно имаше многу долги одложувања. При тестирање на фреквенцијата 5.8 Ghz, не беа забележани проблеми со мазност на видео, иако при премотување на одложувањата беа подолги споредени со жичната врска.

Сепак, за целосна удобност, користете жична врска како најбрза.

Важна точка, и покрај фактот дека производителот на форумот напиша дека оваа поставена кутија нема поддршка за кодековите DolbyTrueHD, DTS, Dolby Atmos, сепак извршивме тест за пренасочување на звук во овие кодекси. Тестирањето беше извршено на NAD M17 приемникот, поставената кутија беше поврзана и преку HDMI и SPDIF. За жал, навистина нема поддршка, но овие кодекси се инсталирани во самиот уред, можно е ситуацијата да се подобри во следниот фирмвер, ќе бидеме полни и ќе чекаме. Ако имаме новости на оваа тема, дефинитивно ќе го надополниме овој преглед, како и ќе ги објавиме резултатите од тестот.

Игры

Овој префикс може да се нарече игра, на конзолата работам многу добро дури и многу „тешки“ игри. Следниве игри беа лансирани на тестот:

 1. PUBG Mobile
 2. Реал трки 3
 3. Светот на резервоари Блиц

Како што се очекуваше, не беа забележани проблеми во игрите, сè тече без проблеми, без фризови, исто како што во текот на играта не беше забележано никакво тротење, можно е со подолга употреба на конзолата за игра тропотот ќе биде позабележителен, но при тестирање на конзолата за 1 часа на различно Во игрите, префиксот се загреваше само до 65 степени.

 

Наоди

Ова е прва конзола што влезе на пазарот со новиот врвен процесор Amlogic S922X и секако има недостатоци. Се разбира, Beelink ќе издаде ажурирање на фирмверот во блиска иднина што ќе ја прошири својата функционалност и ќе ги поправи грешките, но засега можеме да го сумираме новиот предводник

За:

 • Најбрзиот процесор до денес
 • Поддршка за сите формати на видео и кодеци што постојат
 • Способност да се користи конзолата како конзола за игри
 • Способност да ја прилагодите конзолата за себе со промена на фрлачот и инсталирање на дополнителни програми од Google Play
 • Присуство на 2x USB порти 3.0
 • Поддршка за фреквенција 5 Ghz преку воздух

 

Против:

 • Цена Префиксот на нашиот уредник излезе за цената од $ 119, тековната цена на конзолата за време на пишувањето на прегледот 109.99 $, можеби по некое време цената повторно ќе падне. Но, според наше мислење, таквата ознака на цени е премногу голема, цената за таков префикс треба да биде околу $ 100.
 • Греење и газење. Иако греењето и газењето беа забележани само во стрес-тестот, сите беа исти и ако апликацијата што се вчитува сите јадра на процесорот се става на конзолата, тогаш тропот може да се повтори
 • Бавна Wi-Fi врска. Со оглед на фактот дека производителите на рутерите ја прогласуваат просечно стапката на пренос на податоци преку безжична мрежа во просек од 500 Mbit / s до 1,2 Gbit / s, резултатите добиени за време на тестирањето на поставената кутија може да се сметаат за незадоволителни, дури и ако се земе предвид фактот дека ова не се меша во гледањето на видео и игри.
 • Недостаток на поддршка за DolbyTrueHD, DTS, Dolby Atmos (се надевам дека ова ќе се поправи наскоро)

Во принцип, навистина ни се допадна префиксот, во моментот навистина е нов предводник, но за колку време ќе каже. Можеме да го препорачаме овој префикс, покрај тоа што нема конкуренти.

 

Покрај тоа

Во овој дел ќе објавиме дополнителни материјали и резултати од дополнително тестирање на Beelink GT-King

 

HDMI-CEC

После една недела работење на поставената кутија, вградената контролна функција преку HDMI кабел, наречена HDMI CEC, престана да работи, при што се открива причина. Излегува дека комплетниот кабел HDMI воопшто нема поддршка за HDMI CEC, а фактот што конзолата првично беше контролирана преку оваа технологија е чудо. За да работи оваа технологија, ќе мора да купите посебен HDMI кабел не понизок од верзијата 1,4, иако ја препорачуваме верзијата 2.0

Ажурирање на воздухот

Конечно, 17.06.19 го стави првото ажурирање достапно за Beelink GT-King, 20190614-1907. Во ова ажурирање, производителот го оптимизираше системот и поправи некои грешки. Во моментов тестираме, за резултатите ќе известуваме одделно.

 

Прочитајте исто така
Translate »