Колку долго трае енергетската банка од 10000 mAh? Да го погледнеме примерот на Power Bank IRONN Magnetic Wireless

Батериите со овој капацитет се меѓу најголемите на пазарот и често се користат за полнење таблети и паметни телефони. Колку долго трае енергетската банка од 10000 mAh? Зависи од голем број фактори. Особено, од уредот што се полни или редовноста на користење на Powerbank. Пред да купите електрична банка што ги задоволува вашите потреби, продавницата AVIC нуди да ги разберете овие нијанси користејќи пример PowerBank IRONN Магнетна безжична.

Што е mAh и траење на батеријата

Карактеристиките на секоја надворешна батерија вклучуваат „mAh“. Ова е мерна единица која покажува колку струја произведува батеријата во текот на еден час. Така, IRONN Magnetic Wireless Power Bank произведува струја од 10 ампери за 1 час. Но, што значи ова за перформансите на батеријата?

Ако ја користите напојувачката банка многу, таа ќе потроши повеќе енергија и батеријата ќе се испразни побрзо. Во спротивното сценарио, ќе потрае подолго, можеби ќе трае неколку дена.

Фактори кои влијаат на работниот век на енергетската банка

Тип на ставка. Некои батерии траат подолго од другите. На пример, оловно-киселинската батерија ќе трае подолго од литиум-јонската батерија.
Старост на батеријата. Логично е дека новиот ќе трае подолго од користениот.
Интензитетот на употреба. Е најважниот фактор. Батеријата што се користи често ќе се потроши побрзо.

Колку долго може да издржи батерија од 10000 mAh?

Едноставната работа што треба да ја разберете е дека енергетските банки не траат вечно. По приближно 250 часа користење, тие ќе почнат да губат полнење. Односно, тие повеќе нема да можат да држат полнење толку долго колку новите.

Сепак, тоа не значи дека вашата Powerbank е „безнадежна“. Само треба да го полните почесто.

Пауер банка за рутер, паметен телефон, таблет

10000 mAh е ресурс кој ви овозможува да наполните еквивалентен капацитет на батериите на уредот. Повеќето модерни паметни телефони имаат 3500-5000 mAh, затоа, магнетната безжична моќност на IRONN треба да биде доволна за полнење на гаџетите 2-3 пати до ниво од 90-100%.

Како да го продолжите векот на електричната банка?

Батериите од 10000 mAh можат да траат долго ако се користат правилно. Еве неколку совети за ова прашање.

Не користете батерии за напојување уреди кои бараат многу енергија, како што се конзоли за игри или лаптопи.
Не оставајте го полначот долго време. Ова може да предизвика батеријата да се прегрее и да се истроши.
Проверете дали енергетската банка е правилно калибрирана. Во спротивно, нема да го открие целиот свој потенцијал.

Се разбира, треба да додадете внимателен став на ова: малку е веројатно дека батеријата што ја фрлате на масата или безгрижно ги поврзувате жиците со неа ќе трае долго.

Како да изберете Power Bank

Повеќето телефони бараат полнач од 5V и 1А. Таблетите и лаптопите бараат поголем напон и струја. Електричната банка треба да биде компактна и лесна за да можете удобно да ја носите со себе.

Постојат различни енергетски банки на украинскиот пазар. Некои се мали и се вклопуваат во вашиот џеб. Другите се поголеми и потешки. Некои се поевтини од другите. Цената на Power Bank IRONN Magnetic Wireless е само 999 UAH. Надворешната батерија поддржува магнетно полнење, може да полни до 3 уреди истовремено и е заштитена од прегревање. Ако ви треба полнач кој е мал, лесен и ефтин, ова е најдобриот избор.

Заклучок и конечни мислења

Значи, колку долго трае батеријата од 10000 mAh?

10000 mAh е доста. Но, сè зависи од тоа со кој уред ја користите електричната банка. Во пракса, ако се работи за смартфон, батеријата треба да издржи 2-3 дена без полнење. Друга нијанса: не сите уреди од 10 илјади mAh се исти - додека водечките брендови целосно ги оправдуваат своите трошоци, тогаш уредите без име, напротив, може да траат помалку од очекуваното. Да не кажам дека IRONN Magnetic Wireless 10000mAh Black е добро познат на пазарот на енергетски банки, но добро се докажа и има позитивни критики. Главната работа е да го наполните навреме и да спречите прегревање на уредот. Ако ги следите овие совети, вашата Powerbank ќе трае долго време.

Можете да купите енергетска банка во Киев, Харков, Днепар, Одеса, понудена од продавницата AVIC, во физички продавници и онлајн со испорака низ Украина.

Прочитајте исто така
Translate »