ТВ-кутија nVidia Shield TV Pro 2019: преглед, спецификации

Битката на пазарот на телевизори, не престанува. Додека двете кинески брендови Белинк и УГОС се бореа на арената, американската компанија nVidia ја понуди својата уникатна креација. ТВ-кутија nVidia Shield TV Pro 2019, заедно со функционалност за гледање на видео содржини во совршен квалитет, е дизајниран да создаде конкуренција за конзоли за игри.

ТВ бокс Shield TV Pro 2019: обзор, характеристики

Кул каналот Технозон објави прекрасен преглед на видео. Тоа влијае на првото познаник, краток преглед на уредот и тестирањето на перформансите (мрежа, игри, видео содржини). Како и секогаш, ги објавуваме сите врски на каналот Technozon (до прегледи и продавници) на дното на страницата.

 

ТВ-кутија nVidia Shield TV Pro 2019: спецификации

ТВ бокс Shield TV Pro 2019: обзор, характеристики

За да му олесниме на читателот да разбере како новиот производ се разликува од врвните кинески решенија, ќе направиме резиме на плоча-споредба. Можеби ова ќе му помогне на идниот купувач да избере ТВ кутија за нивните потреби.

ТВ бокс Shield TV Pro 2019: обзор, характеристики

Карактеризација nVidia Shield TV Pro 2019 Beelink GT-King PRO UGOOS AM6 Pro
Чипсет Тегра X1 + Amlogic S922X Amlogic S922X
процесор 4xCortex-A53 @ 2,00 GHz

4xCortex-A57 @ 2,00 GHz

4xCortex-A73 @ 2,21 GHz 2xCortex-A53 @ 1,8 GHz 4xCortex-A73 @ 1,71 GHz 2xCortex-A53 @ 1,80 GHz
Адаптер за видео Јадра на GeForce 6 ULP (GM20B), 256 CUDA јадра GPU Mali-G52 MP6 (850 MHz, 6.8 Gb / s) GPU Mali-G52 MP6 (850 MHz, 6.8 Gb / s)
RAM меморија 3 GB (LPDDR4 3200 MHz) 4 GB (LPDDR4 3200 MHz) 4 GB (LPDDR4, 2800 MHz)
РОМ 16 GB (3D EMMC) 64GB, SLC NAND eMMC 5.0 64 GB (3D EMMC)
Експанзија на ROM Да, USB блиц Да, мемориски картички до 32 GB Да, мемориски картички до 32 GB
Оперативен систем Андроид 9.0 Андроид 9.0 Андроид 9.0
Wична врска Да, RJ-45, 1Gbit / s Да, RJ-45, 1Gbit / s Да, портата 1 Gbps RJ-45 (802.3IEEE 10 / 100 / 1000)
Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac 2.4GHz / 5GHz (2 2 MIMO) 802.11 a / b / g / n / ac: 2,4 + 5,8 GHz (MIMO 2T2R) 802.11 a / b / g / n / ac 2.4GHz / 5GHz (2 2 MIMO)
Bluetooth Bluetooth 5.0 со LE технологија Bluetooth 4.1 + EDR Bluetooth 5.0 со LE технологија
Засилувач на сигнал за Wi-Fi Нема Нема Да, 2 антени од 5db
Интерфејси HDMI, 2xUSB 3.0, LAN, DC HDMI, аудио аут (3.5mm), MIC, 4xUSB 3.0, SD (до 32 GB), LAN, RS232, DC AV-out, AUX-in, microSD, LAN, 1xUSB 3.0, 3xUSB 2.0, HDMI 2.0, SPDIF, DC / 12V
Мемориски картички Не Било какви SD-картички microSD 2.x / 3.x / 4.x, eMMC ver 5.0
Поддршка за 4K Да 4Kx2K @ 60FPS, HDR Да 4Kx2K @ 60FPS, HDR + Да 4Kx2K @ 60FPS, HDR
Цена 240-250 $ 140-150 $ 140-150 $

 

ТВ бокс Shield TV Pro 2019: обзор, характеристики

Телефонска конзола или конзола?

Првично, ТВ-кутија nVidia Shield TV Pro 2019 се позиционира како конзола за игри на Android платформата. Целото полнење е насочено кон максимална изведба во игрите. И интересно, префиксот воопшто не е ограничен на апликации со Android. Целата поента е дека ТВ-кутијата лесно може да лансира играчки од nVidia Games со максимални поставки. Да, истите оние што гејмерите се навикнати да играат на персонален компјутер или лаптоп. Меур зборува за ова подетално во неговиот час преглед (видео погоре).

ТВ бокс Shield TV Pro 2019: обзор, характеристики

Што се однесува до можностите на Shield TV Pro да репродуцира видео содржини во формат 4K, еве го целосниот налог. Комплетен недостаток на гаснење (активно ладење), поддршка за сите видови на видео кодеци, декодирање на лиценциран звук во удобен формат. И куп други поставки што се корисни за корисникот во работењето на конзолата. Единствено на што треба да обрнете внимание е цената на ТВ-кутијата. Ако купувачот не планира да „користи“ ладни nVidia играчки, но сонува за сештојаден поставен кутија за 4K телевизор, тогаш нема смисла да купувате Shield TV Pro.

 

 

Прочитајте исто така
Translate »