Anije e re e Beelink GT-King (Amlogic S922X) Shqyrtim i plotë

Lexoni rishikimin në fund të artikullit.

Më në fund, redaktorët tanë morën Beelink GT-King. Ne do të përpiqemi t'ju tregojmë në detaje në lidhje me set-top box-in, aftësitë, avantazhet dhe disavantazhet e tij, dhe gjithashtu të përpiqemi të zbulojmë nëse ia vlen të blihet.

Le të fillojmë me specifikimet teknike.

 

Технические характеристики

CPU CPU S922X Quad core ARM Cortex-A73 dhe ARM Cortex-A53 me dy bërthama
Udhëzimi Set 32bit
Lithografia 12nm
Frekuenca 1.8GHz
RAM LPDDR4 4GB 2800MHz
ROM 3D EMMC 64G
GPU GPU ARM MaliTM-G52MP6 (6EE)
Frekuenca e grafikëve 800MHz
Shfaq x HDMI, 1 x CVBS të mbështetur
Аудио DAC x1 L / R i integruar, MIC x1
Ethernet RTL8211F x1 10 / 100 / 1000M LAN
Bluetooth Bluetooth 4.1
WIFI MIMO 2T2R 802.11 a / b / g / n / ac 2,4G 5,8G
ndërfaqe DC JACK x1 12V 1.5A
Porti X1 USB2.0, Portet x2 USB3.0
x1 HDMI 2.1 Type-A
x1 RJ45
SPDIF x1 optik
AV x1 CVBS, L / R
Vendi i kartës x1 TF
x1 PDM MIC
x1 Marrës infra të kuqe
Butoni i azhurnimit x1
sistemit operativ Android 9.1
Ushqim Inputi i përshtatësit: 100-240V ~ 50 / 60Hz, Prodhimi: 12V 1.5A, 18W
Размер 108h108h17
peshë Gram 189

Format dhe zgjidhjet e deshifruara të deshifruara të pajisjeve

Mbështetni dekoderin multi-video deri në 4Kx2K @ 60fps + 1x1080P @ 60fps

Mbështet seanca të shumta të "sigurimit" të deshifrimit të video dhe deshifrimi dhe kodimi i njëkohshëm

H.265 / HEVC Kryesore / Profili Main10 @ niveli 5.1 Shkallë e lartë; deri në 4Kx2K @ 60fps

Profili i VP9-2 deri në 4Kx2K @ 60fps

H.265 HEVC MP-10 @ L5.1 deri në 4Kx2K @ 60fps

Profili i AVS2-P2 deri në 4Kx2K @ 60fps

H.264 AVC HP @ L5.1 deri në 4Kx2K @ 30fps

H.264 MVC deri në 1080P @ 60fps

MPEG-4 ASP @ L5 deri në 1080P @ 60fps (ISO-14496)

WMV / VC-1 PS / MP / AP deri në 1080P @ 60fps

Profili i AVS-P16 (AVS +) / AVS-P2 JiZhun deri në 1080P @ 60fps

MPEG-2 MP / HL deri në 1080P @ 60fps (ISO-13818)

MPEG-1 MP / HL deri në 1080P @ 60fps (ISO-11172)

RealVideo 8 / 9 / 10 deri në 1080P @ 60fps

Paketimi dhe pajisjet

Beelink GT-King ishte paketuar mjaft thjesht, i gjithë kompleti qëndron në një kuti, ndryshe nga, për shembull, Beelink GT1 Mini dhe paraardhësi Beelink GT1 Ultimate, në paketimin e të cilit të gjithë përbërësit ishin paketuar në kuti të veçanta. Telekomanda është e paketuar në një qese plastike, kablloja HDMI është e shtrembëruar me një kravatë të pronarit kabllor, siç është teli nga furnizimi me energji elektrike.

Paketa përfshin:

 • Beelink GT-King
 • Kabllo HDMI
 • Njësia e furnizimit me energji elektrike
 • Kontrolli i largët (adaptor USB i fshehur brenda telekomandës)
 • Udhëzim i shkurtër (përfshin rusisht)
 • Mbështetje Biletën e Kontaktit

 

Më vete në lidhje me telekomandën. Telekomanda funksionon në bateritë AAA 2x (nuk përfshihet), lidhet me tastierën përmes një adapter USB wireless. Të gjitha butonat në telekomandë, përveç butonit të energjisë, funksionojnë vetëm kur lidhet adapteri USB. Butoni i energjisë funksionon përmes marrësit IR.

Telekomanda ka një xhiroskop të integruar dhe një buton për kërkimin e zërit. Butoni i kërkimit të zërit nga kutia mund të nisë vetëm Asistentin e Zërit të Ndihmës Google. Rreth kërkimit të zërit në aplikacionet e instaluara në tastierë, pa cilësime shtesë nuk po flasim. Por pasi të keni kaluar minutat shtesë 10 kohë, gjithçka mund të konfigurohet

Të gjitha butonat në telekomandën funksionojnë në mënyrë korrekte, butoni i energjisë mund të konfigurohet për mënyra të ndryshme, mbyllje, mënyra e gjumit, reboot

 

Dukje

 

Beelink GT-King mori disa risi në dizajn, së pari u bë më e madhe, një arsye e mundshme për rritjen e madhësisë së rasteve në prani të një procesori të lartë, dhe mungesës së ftohjes aktive. Së dyti, mbi këtë rast u shfaq një gdhendje e kafkës me sy të ndritshëm, në gjendjen e syve shkëlqejnë jeshilen, drita e pasme është thjesht dekorative.

Në anën e përparme është vrima e mikrofonit të integruar për kërkimin e zërit. Në skajin e majtë gjenden 2 të portës USB 3.0 dhe foleja e kartës së kujtesës. Në cepin e gjurmimit është lidhësi i energjisë, porta HDMI 2.1, porti USB 2.0, porti SPDIF, porti AV

Nuk ka lidhës në skajin e duhur

Në pjesën e poshtme të Beelink GT-King, ka një shënim (numër serial) dhe një vrimë për aktivizimin e modalitetit të azhurnimit

 

Nisja dhe ndërfaqja

Kur ndizni për herë të parë Beelink GT-King, si në të gjithë paraardhësit, fillon magjistari i konfigurimit fillestar, zgjedh gjuhën, zonën kohore, etj.

Përkundër versionit të azhurnuar të Android 9, ndërfaqja e tastierës nuk ka ndryshuar, lëshuesi dhe ekrani fillestar duken të njëjta

Parametrat e prefiksit Beelen GT-Mbret

Cilësimet e mëposhtme janë në dispozicion në versionin e firmware-it që është instaluar në tastierën tonë:

Shfaq - cilësimet e ekranit

 • Rezoluta Screen - cilësimet e rezolucionit të ekranit
  • Kalimi automatik në rezolucionin më të mirë - kaloni automatikisht në rezolucionin më të mirë të ekranit
  • Modaliteti i shfaqjes (nga 480p 60 hz në 4k 2k 60hz) - zgjedhja manuale e rezolucionit të ekranit
  • Cilësimet e thellësisë së ngjyrave - cilësimet e thellësisë së ngjyrave
  • Cilësimet e hapësirës me ngjyra - cilësimet e hapësirës me ngjyra
 • Pozicioni i ekranit - Cilësimet e zmadhimit të ekranit
 • HDR në SDR - shndërrimi automatik i imazheve HDR në SDR (rekomandohet kur lidheni me një TV pa mbështetje HDR)
 • SDR në HDR - shndërrimi automatik i imazheve SDR në HDR (rekomandohet kur lidheni me një TV me mbështetje HDR)

 

HDMI KQZ - cilësimet për kontrollin e kutisë së vendosur përmes telekomandës TV (larg nga të gjitha TV e mbështesin atë, në thelb ka mbështetje në TV të viteve të fundit me funksione SMART, por me ato TV që mbështesin këtë standard funksionon mirë.)

Audio prodhim - opsionet e daljes së zërit, mund të zgjidhni midis daljes përmes HDMI dhe SPDIF

Powerkey përcaktim - vendosjen e veprimit në butonin on / off në telekomandë, mund të vendosni veprimet e mëposhtme: mbyllje, shkoni në modalitetin e gjumit, rindizni.

më shumë Cilësimet - hap një listë të plotë të cilësimeve të pajisjes

Kërkimi i zërit në Beelink GT-King

Console ka një kërkim zanor, por për fat të keq kërkimi nuk funksionon brenda aplikacioneve të instaluara në Beelink GT-King. Kur klikoni në mikrofonin në telekomandë, lëshon Google Voice Assistant. Për të konfiguruar kërkimin brenda aplikacioneve të instaluara, do t'ju duhet të shpenzoni kohë dhe të ndryshoni cilësimet e brendshme të tastierës.

 

Testimi

Tradicionalisht, ne fillojmë me një pikë referimi në Antutu, prefiksi Beelink GT-King shënoi më shumë se 105 pikë

Testi tjetër Geekbench 4

3DMARK

Duhet të theksohet se asnjë nga TV TV Android nuk ka tregues të tillë, ky është me të vërtetë flamuri i ri i tastierave android.

Ngrohja dhe hedhja

Në modalitetin e ngarkesës stresi, temperatura u mbajt në nivelin e gradave 73, trotting gjatë një ngarkese të gjatë ishte 13%

Ne duam të vërejmë se nëse aplikoni sisteme primitive ftohjeje në tastierë në formën e një qëndrimi me një tifoz ose një ftohës të madh 120 mm, trotting zhduket plotësisht, dhe temperatura mbetet në nivelin e gradave 69-71

Vlen gjithashtu të përmendet se kur përdorni tastierën për qëllimin e saj të synuar, duke shikuar një video, nuk flitet për ndonjë trotting, sepse Ngarkesa e CPU-së nuk arrin nivele kritike për të gjitha bërthamat në të njëjtën kohë. Sa i përket lojërave, atëherë trotting është i pranishëm, edhe pse jo menjëherë, por në gameplay nuk është i dukshëm, sepse procesori në vetvete është mjaft i fuqishëm, dhe madje edhe ulja e frekuencave të funksionimit të bërthamave nuk ndikon në performancën e përgjithshme të tastierës.

Ndërfaqet e rrjetit

Sa i përket lidhjes me tel, nuk ka probleme, shpejtësia e deklaruar në 1 Gbit është e vërtetë.

Por lidhja Wi-Fi ka disa kufizime, në 2,4 Ghz shpejtësia luhatet rreth 70-100 Mbit, në 5 GHz, shpejtësia mbahet në 300 Mbit.

Shikoni videon

Në fakt thelbi i kësaj pajisje është rishikimi i videos nga çdo burim. Gjatë testimit të videos, u përdorën Kidi dhe MX Player. Si ruajtje video e përdorur NAS Synology DS718 +. Materiali video përbëhej nga disa videoklipe me cilësi të ndryshme (4k, 1080p) dhe madhësi të ndryshme nga 10Gb deri 100Gb.

Rishikimi i videove lokale, falë procesorit të fundit të lartë Amlogic S922X, funksionon në mënyrë perfekte, nuk ka asnjë shkarkim, pa ngadalësime, të gjitha formatet e videos luajnë pa probleme, duke u rimbursuar menjëherë.

Gjatë shikimit të videos me një kabllo rrjeti të lidhur, si dhe duke luajtur në vend, nuk u zbuluan asnjë problem.

Por kur provuan videon përmes Wi-Fi, pati komente. Kur u lidhën me një frekuencë prej 2.4 GHz, vetëm skedarët deri në madhësi 30 Gb u luajtën normalisht, dhe riblerja kishte vonesa shumë të gjata. Kur testoni në frekuencën 5.8 Ghz, nuk u vërejtën probleme me zbutjen e videos, megjithëse kur rivlerësimi vonesat ishin më të gjata në krahasim me lidhjen me tel.

Prapëseprapë, për rehati të plotë, përdorni një lidhje me tel sa më të shpejtë.

Një pikë e rëndësishme, përkundër faktit që prodhuesi shkruajti në forum se kjo kuti e vendosur nuk ka mbështetje për kodet DolbyTrueHD, DTS, Dolby Atmos, ne akoma kemi kryer një test të dërgimit të shëndoshë në këto kode. Testimi u krye në marrësin NAD M17, kutia e ngritur ishte e lidhur përmes HDMI dhe SPDIF. Për fat të keq, me të vërtetë nuk ka mbështetje, por këto kode të instaluara në vetë pajisjen, është e mundur që situata të përmirësohet në firmware-in tjetër, do të jemi të plotë dhe do të presim. Nëse kemi lajme mbi këtë temë, patjetër do ta plotësojmë këtë përmbledhje, si dhe do të publikojmë rezultatet e testit.

Игры

Kjo parashtesë mund të quhet një lojë, në tastierë punoj shumë mirë madje edhe lojëra shumë "të rënda". Lojërat e mëposhtme u lanë në provë:

 1. PUBG Mobile
 2. Real Racing 3
 3. World of Tanke Blitz

Siç pritej, nuk u vunë re probleme në lojëra, gjithçka shkon pa probleme, pa friez, ashtu siç nuk u vërejt asnjë trotting gjatë lojës, është e mundur me përdorim më të gjatë të tastierës së lojës trotting do të jetë më e dukshme, por kur testoni tastierë për 1 orë në të ndryshme Në lojëra, parashtesa ngrohet vetëm deri në gradë 65.

 

Gjetjet

Kjo është konzola e parë që hyri në treg me procesorin e ri të lartë të lartë Amlogic S922X dhe natyrisht që ka të meta. Sigurisht, Beelink do të lëshojë një azhurnim firmware në të ardhmen e afërt që do të zgjerojë funksionalitetin e tij dhe do të rregullojë gabimet, por tani për tani, ne mund të përmbledhim flamurin e ri

Pros:

 • Procesori më i shpejtë deri më tani
 • Mbështetje për të gjitha formatet dhe kodet video që ekzistojnë
 • Mundësia e përdorimit të tastierës si një tastierë lojrash
 • Mundësia për të rregulluar tastierën për veten tuaj me ndryshimin e lëshuesit dhe instalimin e programeve shtesë nga Google Play
 • Prania e porteve 2x USB 3.0
 • Mbështetje e frekuencës 5 Ghz nga ajri

 

Cons:

 • Çmimi. Parashtesa e redaktorit tonë shkoi për çmimin $ 119, çmimi aktual i tastierës në kohën e shkrimit të rishikimit 109.99 $, mbase pas një kohe çmimi do të bjerë përsëri. Por, për mendimin tonë, një etiketë e tillë çmimesh është shumë e madhe, çmimi për një prefiks të tillë duhet të jetë rreth 100 $.
 • Ngrohja dhe lëvizjet. Edhe pse ngrohja dhe trotting janë vërejtur vetëm në provën e stresit, ato ishin të gjitha njësoj dhe nëse aplikacioni që ngarkon të gjitha bërthamat e procesorit është lëshuar në tastierë, atëherë trotting mund të përsëritet
 • Lidhje e ngadaltë Wi-Fi. Duke marrë parasysh faktin se prodhuesit e ruterit deklarojnë shkallën e transferimit të të dhënave përmes rrjetit pa tel mesatarisht nga 500 Mbit / s në 1,2 Gbit / s, rezultatet e marra gjatë testimit të kutisë së vendosur mund të konsiderohen jo të kënaqshme, madje duke marrë parasysh faktin se kjo nuk ndërhyn në shikimin e videos dhe lojëra.
 • Mungesa e mbështetjes për DolbyTrueHD, DTS, Dolby Atmos (shpresojmë se kjo do të rregullohet së shpejti)

Në përgjithësi, ne me të vërtetë na pëlqeu prefiksi, për momentin është me të vërtetë një flamur i ri, por për sa kohë do të tregojë. Ne mund ta rekomandojmë këtë parashtesë, përveç kësaj nuk ka konkurrentë.

 

shtim

Në këtë pjesë do të publikojmë materiale shtesë dhe rezultate të testimit shtesë të Beelink GT-King

 

HDMI-CEC

Pas një javë funksionimi të kutisë së vendosur, funksioni i kontrollit të integruar përmes një kablli HDMI, i quajtur HDMI CEC, pushoi së punuari, një arsye u zbulua gjatë gjyqit. Rezulton se kablloja HDMI i paketuar nuk ka mbështetje HDMI CEC, dhe fakti që tastiera fillimisht u kontrollua përmes kësaj teknologjie është një mrekulli. Që kjo teknologji të funksionojë, do të duhet të blini një kabllo të veçantë HDMI jo më të ulët se versioni 1,4, megjithëse rekomandojmë versionin 2.0

Përditësimi i ajrit

Më në fund, 17.06.19 vuri në dispozicion azhurnimin e parë për Beelink GT-King, 20190614-1907. Në këtë azhurnim, prodhuesi optimizoi sistemin dhe rregulloi disa gabime. Tani jemi duke testuar, do të raportojmë veç e veç për rezultatet.

 

Lexoni kështu
Translate »