ТВ BOX VONTAR X3: најдобар вработен во буџет во 2020 година

Тековната трка на пазарот на ТВ кутии сè уште доаѓа до логичен крај. Производителите се населиле на чипот Amlogic S905X3 и се обидуваат целосно да го откријат неговиот потенцијал. Сега борбата е за меморија, интерфејси и функционалност. Во буџетскиот сегмент, телевизорот BOX VONTAR X3 цврсто се зајакна. Префиксот привлекува со својата цена и техничките можности.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Технозон нуди чесен преглед на ТВ-боксот. Сите авторски врски на дното на статијата.

 

ТВ BOX VONTAR X3: спецификации

Производител ВОНТАР (Гуангдонг Кина)
Чип Амлогик S905X3
процесор 4хАРМ кортекс-A55 (до 1.9 GHz), процес на 12nm
Адаптер за видео Mali-G31 MP2 (650 MHz, јадра на 6)
RAM меморија 4 GB (DDR4, 3200 MHz)
Упорна меморија 32 / 64 / 128 GB (блиц eMMC)
Експанзија на ROM Да, мемориски картички
Оперативен систем Андроид 9.0
Ажурирајте поддршка Да, во линија
Wична мрежа Да, RJ-45 (1Gbits)
Безжична мрежа 802.11 a / b / g / n / ac 2.4GHz / 5GHz (2 2 MIMO)
Присуство на антени Не
Bluetooth Да 4.0 верзија
Интерфејси 1x USB 3.0

1x USB 2.0

HDMI 2.1 (поддржува HD CEC, Dynamic HDR и HDCP 2.2, 4K @ 60, 8K @ 24)

АВ-аут (стандард 480i / 576i)

SPDIF

RJ-45 (10/100/1000)

DC (5V / 2A, сина сијаличка)

Поддршка за мемориски картички Да, microSD до 64 GB
Корен Да
Владеење IR далечински управувач, гласовна контрола, жироскоп
Дигитален панел Да
Цена 30-50 $

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

За придобивките од ТВ BOX VONTAR X3, можете безбедно да додадете поддршка за Амлогик Видео мотор (АВ) на ниво на хардвер. Префиксот е во можност да кодира и декодира заштитени формати за видео и звук. Аудио декодерот ги поддржува сите популарни формати и совршено ги дестилира до 5.1 и 7.1. Како резултат, купувачот добива полноправно „комбинирање“ за телевизорот, кој знае сè.

 

ТВ BOX VONTAR X3 на прв поглед

Стилската амбалажа и еднакво привлечно поставување кутија создаваат пријатно искуство кога за прв пат ќе се сретнете. Однадвор, ТВ-кутијата изгледа кул - воена боја во темни бои. Патем, првиот впечаток дека конзолата е креирана за игри беше потврден за време на тестирањето.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Квалитетот на градење е добар. Дизајн заслужува внимание. Кинезите не беа премногу мрзливи и го направија случајот убав и цврст. Но, далечинскиот управувач што доаѓа со комплетот е повеќе како полу-готов производ. За среќа, продавачите во онлајн продавниците ја зедоа предвид несовршеноста на поставената кутија и нудат веднаш да купат нормален далечински управувач. Но, ова се ситници.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Во врска со употребливоста. Безобразниот фрлач и необичностите во контролата на гласот ја расипуваат големата слика. Можеби производителот ќе го финализира фирмверот и сите проблеми ќе исчезнат. Но, ова е теорија. Досега, гледањето содржина на ТВ е незадоволство.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Од друга страна, телевизорот BOX VONTAR X3 има одлични перформанси. Комплетно нема заостанувања во игрите и нема никакви задушувања во апликациите за тестирање. Неочекувано. Голема количина ROM (за верзијата 128 GB) и моќен чип директно ја одредуваат целта на конзолата.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Гласини велат дека Вонтар купил OEM верзија конзоли HK1 и, со малку рафинирање, тој го лансираше на пазарот под свое име. Со оглед на сличностите во изгледот и пополнувањето, лесно е да се верува во такви изјави.

TV BOX VONTAR X3: лучший бюджетник 2020 года

Во класата на буџет (до 50 американски долари), уредот практично нема еднакви перформанси и функционалност. Затоа, можеме безбедно да им препорачаме на ТВ-боксот на сите корисници кои планираат да гледаат видео содржини со висок квалитет и да играат игри со Android. Фокусирање на играчки, подобро е да се даде предност на верзијата со 128 GB ROM и да се добие нормална гејмпад. Можете да купите сет-топ-кутија по цена на партнерот TeraNews користејќи ја врската: https://s.zbanx.com/r/EoaseMNZD7HO

 

Прочитајте исто така
Translate »