Лаптоп за игри ASUS Sky Selection 2 Ryzen 5000

Глобалниот лидер во производството на компјутерски компоненти се докажа во областа на мобилната технологија. Новина ASUS Sky Selection 2 нема да остави рамнодушен ниту еден корисник. Гејмерскиот лаптоп од 1435 долари ќе биде одличен пријател за сите fansубители на кул тајванската марка.

ASUS Sky Selection 2 игровой ноутбук с Ryzen 5000

Лаптоп за игри ASUS Sky Selection 2 Ryzen 5000

 

Производителот избра интересна комбинација „процесор + видео картичка“. Лаптопот е опремен со процесор од серијата Zen3 - AMD Ryzen 7 5800H и графичка картичка NVIDIA GeForce RTX 3070. Но, ова не е крај на среќата за гејмерите. Лаптопот има:

 

  • 15.6-инчен екран со матрица IPS (резолуција FullHD, поддршка за активна синхронизација).
  • Покриеноста на просторот за боја на матрицата е 100% sRGB, а брзината на освежување на екранот е 240 Hz.
  • Системска меморија - 16 GB (2x8 - двојно) DDR4 3200 MHz. Максималниот волумен е 64 GB.
  • 512 GB PCIe SSD меморија. Постои и слот за М.2 за втор погон.

ASUS Sky Selection 2 игровой ноутбук с Ryzen 5000

Кои се изгледите за лаптопот ASUS Sky Selection 2

 

За игри, ова е доста лесен gadget. Не плашете се од AMD процесор. Мобилните кристали од серијата Zen3 имаат мала дисипација на топлина - само 45W. Откако видел лаптоп, чие тело повеќе личи на сито, купувачот ќе разбере дека нема потреба да се плаши од прегревање. Општо, на брендот ASUS може да му се додели сертификат за развој на уникатен систем за ладење. Не е јасно како сè работи таму, но во игрите лаптопот воопшто не се загрева.

ASUS Sky Selection 2 игровой ноутбук с Ryzen 5000

Единствената слаба точка може да биде батеријата. Нејасно е зошто производителот го обезбеди уредот со брз полнач на батеријата. На крајот на краиштата, ние знаеме совршено добро дека големата струја побрзо ги троши ќелиите на батеријата. Иако, со најновите трендови во ИТ светот, малку купувачи планираат да користат лаптопи за игри подолго од 2-3 години.

Прочитајте исто така
Translate »