Nova 8 Pro 5G е добра година за Huawei

920

Што и да кажат аналитичарите во своите извештаи за пазарот на паметни телефони Huawei. Но, реалноста сугерира поинаку. Мобилна опрема на кинеска марка, на улица, во продавница и кафуле, е почеста од Apple, Samsung, Xiaomi и други производители. Huawei снимаше многу добро со серијата паметни телефони NOVA и продолжува да го „размачка кремот“ на бранот на својата слава. Huawei Nova 8 Pro 5G ги вгради сите недостатоци на претходните модели. И стана многу поинтересно за купувачот. Ако работите продолжат вака, тогаш наскоро ќе видиме нова прераспределба на ИТ пазарот.

 

Huawei Nova 8 Pro 5G: спецификации

 

ЧипсетКирин 985 5G (7nm)
процесор1 × 2.58 GHz Cortex-A76;

3 × 2.40 GHz Cortex-A76;
Cortex-A4 1.84 55 XNUMX GHz.

RAM меморија8 GB
РОМ128 или 256 GB
Видео контролерARM Mali-G77
Оперативен системAndroid 10, EMUI 11 (услугите на Google не се достапни)
Дијагонала на екранот, резолуција6.72 ", 1236х2676, густина 439 ppi
Тип на матрица, карактеристикиOLED, 120Hz, HDR10, 1 милијарда бои
Wi-Fi802.11 a / b / g / n / ac / секира, 2.4 / 5 GHz, 2 × 2 MIMO
BluetoothВерзија 5.2, A2DP, LE
НавигацијаA-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC
Батерија, полнењеLi-Po 4000 mAh, до 66 W
заштитаСкенер за лице и отпечатоци (под екранот)
СензориАкцелерометар, жироскоп, близина, компас
Главна камера64 MP, f / 1.8, 26 mm (широк), PDAF

8 MP, f / 2.4, 120˚, 17 mm (ултра широк)

2 MP, f / 2.4, (длабочина)

2 MP, f / 2.4, (макро)

Карактеристики на главната камераLED блиц, панорама, HDR, K, 1080p, 720p @ 960fps, жироскоп-EIS
Предна камера (селфи)16 MP, f / 2.0, (широк)

32 MP, f / 2.4, 100˚ (ултрашифон)

Карактеристики на предната камераHDR, 4K
звук3.5 мм НЕ, стерео звучници, SBC, AAC, LDAC HD
Цена800-870 долари (128 и 256 GB)

 

Nova 8 Pro 5G – удачный год для Huawei

 

Општи впечатоци за паметниот телефон Huawei Nova 8 Pro 5G

 

Најдоброто нешто за технолошки напредните уреди е цената. Huawei Nova 8 Pro 5G, со перформанси од 128 GB ROM, чини 800 американски долари. Па дури и ако нема врвен чипсет (985, а не 990). Но, во однос на односот цена и перформанси, телефонот ќе им даде почеток на сите свои азиски конкуренти.

Nova 8 Pro 5G – удачный год для Huawei

Дури и fansубителите на брендот Сони се разликуваа на форумите. Судејќи според прегледите, откако Nova 8 Pro 5G влезе на пазарот, Sony Xperia 5 II и Xperia 1 II секој изгуби интерес. И воопшто, на истите форуми, корисниците се сигурни дека Huawei започнал нова битка на пазарот за паметни телефони во 2021 година. На крајот на краиштата, не секоја марка ќе се осмели да издаде толку моќно иновативно решение и да ја постави цената под психолошката марка од 1000 американски долари.

Прочитајте исто така
коментари
Translate »