Купете нов лаптоп или користен - кој е подобар

Дефинитивно, секогаш ќе биде профитабилно да се купи лаптоп од втора рака. Штом првиот сопственик ја отпакува кутијата со нов уред, тој веднаш губи 30% од цената. Оваа шема работи за паметни телефони, таблети и други гаџети. Само во ретки прилики корисникот продава целосно работна машина по ниска цена.

Купить новый ноутбук или БУ – какой лучше

Купете нов лаптоп или користен - кој е подобар

 

Одговорот на ова прашање секогаш ќе биде ист - новиот лаптоп е секогаш подобар во однос на односот цена -перформанси. Нема логика да се продава целосно работна и ефикасна опрема по ниска цена. По продажбата на лаптоп, корисникот треба да купи нов. Тогаш зошто го продавал стариот не е јасно.

Купить новый ноутбук или БУ – какой лучше

На пазарот ни се нудат супер-уникатни понуди-лаптопи со врвни процесори Core i5 и Core i7. Опремата е опремена дури и со голема количина RAM меморија и има SSD дискови. Но, она што тогаш е недостаток на овие модели. Еве што:

 

  • Застарен чипсет. Обрни внимание дека сите овие предводници имаат процесор од 2, 3, поретко 4-5 генерации. Тоа е, технологијата е стара најмалку 10 години. И ние многу добро знаеме дека производителите не пуштаат драјвери за уреди кои се во функција повеќе од 60 месеци. Истиот Мајкрософт официјално одбива да поддржува стари чипови.
  • Несовпаѓање помеѓу платформата и софтверот. Почнувајќи со ОС и канцелариски програми, завршувајќи со прелистувачот. Програмерите секогаш бараат нов хардвер. Соодветно на тоа, целиот хардвер во лаптопот не е способен да демонстрира перформанси.
  • Неможност за модернизација. Да, и лаптопите се надградливи. Можете повторно да го залемите процесорот и да ги проширите I / O плочите. Но, ни се нуди предводник на старата генерација. Матичната плоча не ја поддржува следната генерација процесори.

 

Кои се недостатоците на користените лаптопи

 

Слабата точка на секој лаптоп е LCD екранот. Дури и IPS матрица со FullHD резолуција изгорува. И за 8-10 години, не треба да се очекува репродукција на боја и осветленост. Која е заштедата при купување користен лаптоп - да ви го расипе видот. Ова е нееднаква размена.

Купить новый ноутбук или БУ – какой лучше

Постарите лаптопи, иако поддржуваат SSD дискови, имаат низок пропусен опсег на автобус. Плус, повеќето лаптопи користат застарени RAM модули. Дури и 16 GB нема да го спаси корисникот ако одлучи да се прошири.

 

Каков користен лаптоп можете да купите

 

Има смисла да се купи лаптоп што е релевантен во однос на хардверот по ниска цена. Зборуваме за повеќе или помалку модерни системи. Ова се процесори AMD Ryzen и Intel од 8 генерација и погоре. Овие лаптопи често се продаваат од гејмери ​​кои бараат максимални перформанси на системот. Јасно е дека на одборот ќе има дискретна графичка картичка, а цената ќе биде висока поради ова. Но, таков лаптоп може да биде многу подобро решение отколку дури и нови... Таквата опрема, на секундарниот пазар, се откупува.

Купить новый ноутбук или БУ – какой лучше

Исто така, користените преносни компјутери понекогаш се продаваат на компании што ги затвораат своите канцеларии. Феноменот е редок, но добро насочен. Во овој случај, можете да купите модерен лаптоп, дури и со процесор со мала моќност. Со плаќање малку дополнително, сервисниот центар ќе залемени нешто попродуктивно таму. И резултатот е добра заштеда за купувачот.

Прочитајте исто така
влажна пичка убаво изгледа дилетантен мила ужива во оралните игри дава голем удар.
xxx азиски жешко природно тело camgirl закачка пичка.
xxx аматер евра е срање.
Translate »