Поранешниот светски шампион во атлетика Николас Бетт умира

Сообраќајни несреќи одземаат животи на десетици луѓе секој ден. И човештвото се сеќава на проблемот само во оние случаи кога умираат познати личности. Потсетете се, барем Виктор Цои - омилен рок-пејач меѓу младите на 90's. Или принцезата Дајана, која почина во Париз, во сообраќајна несреќа. Поп-starsвезди, филмски актери, спортисти и политичари - смртта на патиштата никој не поштедува. Значи, на 7 од август 2018 во годината, почина легендарниот спортист Николас Бет.

Поранешниот светски шампион во атлетика Николас Бетт умира

Светскиот шампион во пречка почина на млада возраст - 28 години. Според прес-службата на ИААФ, несреќата се случила на северозападниот дел на Кенија, во Нади.

Экс-чемпион мира по лёгкой атлетике Николас Бетт погиб

Официјалната верзија - Јас не управував со автомобилот.

Медиумите забележаа дека поранешниот светски шампион во атлетика, Николас Бетт, откако се вратил од следните натпреварувања што се одржуваат во Африка, се задржал зад воланот на автомобил. Магливото време и влажната патека би можеле да создадат итен случај. Автомобилот влета во ров.

Экс-чемпион мира по лёгкой атлетике Николас Бетт погибНикола Бет се стекна со светска слава во Пекинг, каде во 2015 доби златен медал. На оддалеченост од 400 метри, Кениецот постави рекорд. Вреди да се одбележи дека 28-годишниот спортист стана првиот шампион во историјата на Кенија на оддалеченост од помалку од 800 метри.

Прочитајте исто така
коментари
Translate »