Навивачите на Полтава го поставија украинскиот фудбал

2

Fansубителите на Полтава на ФК Ворскла сериозно ги врамуваа украинските фудбалери на меѓународната спортска арена. На фудбалски натпревар со Десна во Полтава, навивачите се појавија во маици на кои е прикажан портрет на Адолф Хитлер.

Навивачите на Полтава го поставија украинскиот фудбал

Полтавские фанаты подставили украинский футбол„Дедо ми е австриски уметник“ - стои на натписот на маицата на обожаватели со портрет на лидерот на нацистичка Германија за време на 2-та светска војна. Фановите веднаш влегоа во објективот на телевизиските камери, а фотографиите и видеата од симболите забранети во Украина ги погодија сите светски медиуми.

Полтавские фанаты подставили украинский футболНатпреварот на стадионот заврши со победа на Полтава со резултат 2: 0. Но, фудбалерите немаат радост, бидејќи ФК е под пиштолот на дисциплинската комисија на УЕФА, која планира да воведе санкции за клубот. Неодамна, поради активност на навивачите кои користеа пиротехника на стадионот, украинската страна падна на 35 илјади евра парична казна.

Очигледно, навивачите на Полтава сакаа уште еднаш да „удрат во здив“ кон украинскиот фудбал. Се надеваме дека навивачите нема да фрлаат нови трикови во Лигата на Европа, каде „Ворскла“ ќе мора да се бори со португалскиот „Спортинг“.

Прочитајте исто така
коментари
Translate »