Si ishte lufta e parë pas Joshua në peshë të rëndë pas Klitschko: foto

790

Boksieri i njohur ukrainas Boksieri britanik, Anthony Joshua, përsëri fitoi një fitore të hershme në një duel me një rival nga Kameruni - Carlos Takama. Lufta u zhvillua në stadiumin Millennium në kryeqytetin e Uellsit, Cardiff. Kujtojmë që po flasim për shumë anglezin që fitoi një duel kundër Wladimir Klitschko në 29 në prill 2017 të vitit me nokaut teknik në Wembley Stadium në Londër.
boksEkspertët e sportit zbulojnë shumë çudira në duelin e atletit në peshë të rëndë nga Albion i mjegullt me ​​Afrikën e mesme. Siç doli, trajnerët e Anthony Joshua ishin duke përgatitur atletin për të luftuar me profesionistin bullgar, Kurbat Pulev, i cili, për shkak të një dëmtimi, humbi garën 12 ditë para Kupës së Botës. Për të mos anuluar konkursin, organizatorët u vendosën të kërkonin një kundërshtar për anglezët. Doli e vështirë për të gjetur një peshë të rëndë, dhe madje edhe një të gjatë, kjo është arsyeja pse ata u vendosën në Kamerun.
Lufta doli të jetë interesante për tifozët, të cilët tashmë në raundin 4 vlerësuan stërvitjen dhe fuqinë e boksierit afrikan, i cili rrëzoi britanikun. Megjithatë, tashmë në raundin e dhjetë, fati u zhvendos drejt anglezit, i cili përfundimisht fitoi luftën falë avantazhit të gjyqtarit. Duke gjykuar nga reagimet e publikut në rrjetet sociale, Takam ishte në këmbët e tij dhe mund të vazhdonte ndeshjen, duke i bërë kështu pyetje të pakëndshme organizatorëve të turneut.
Sipas fituesit, mungesa e përgatitjeve e pengoi Kamerunin të rrëzohej. Stafi trainer përgatiti Joshua për luftën me një dy metër Kurbat Pulev, duke përshtatur qëndrimin dhe grushtat në rritjen e kundërshtarit. Ndoshta të punosh në sparring me djemtë më të vegjël do ta ndihmonte atletin të vinte më parë afrikanët. Por siç thonë ata, fituesit nuk gjykohen - rripi i kampionit dhe duartrokitjet e turmës së mijtë të 75 shkojnë te Britoni Anthony Joshua.

Lexoni kështu
Komente
Translate »