Како беше првата борба по тешката категорија oshошуа по Кличко: фото

1 041

Познатиот украински боксер, британски боксер, Ентони oshошуа, повторно оствари рана победа во дуелот со ривалот од Камерун - Карлос Такама. Тепачката се случила на стадионот „Милениум“ во главниот град на Велс, Кардиф. Потсетиме дека зборуваме за истиот Англичанец, кој 29 април 2017 година со технички нокаут на стадионот Вембли во Лондон, го доби натпреварот против Владимир Кличко.
боксСпортските експерти откриваат многу необичности во дуелот на атлетичарот во тешка категорија од магливиот Албион со средноафриканецот. Како што се испостави, тренерите на Ентони oshошуа го подготвуваа атлетичарот да се бори со бугарскиот професионалец, Курбат Пулев, кој поради повреда ја загуби трката 12 дена пред Светскиот куп. За да не се откаже натпреварот, организаторите се зафатија со потрага по противник за Англичанецот. Се покажа дека е тешко да се најде тешка категорија, па дури и висока, поради што се населиле на Камерун.
Борбата се покажа интересна за навивачите, кои веќе на рутата 4 го ценеа тренингот и моќта на африканскиот боксер, кој го сруши Британецот. Сепак, веќе во десеттото коло, среќата се префрли кон Англичанецот, кој на крајот ја доби борбата благодарение на судиското продолжение. Судејќи според повратните информации од публиката на социјалните мрежи, Такам беше на нозе и можеше да го продолжи натпреварот, на тој начин да им постави непријатно прашање на организаторите на турнирот.
Според победникот, недостаток на подготовка спречи Камерун да биде исфрлен. Тренерскиот штаб го подготви Jошуа за борбата со двометарски Курбат Пулев, прилагодувајќи го ставот и ударите кон растот на противникот. Можеби работењето во спарирање со помалите момци би му помогнало на спортистот да го постави Африканот пред тоа. Но, како што велат, победниците не им се суди - појасот на шампионот и аплаузот на илјадната публика 75 одат кај Британецот Ентони oshошуа.

Прочитајте исто така
коментари
Translate »