Volkswagen ID Crozz: електричен SUV

5

SUV Volkswagen ID Crozz, објавен во 2017, падна во леќите на аматерските камери. Тестирањето на автомобилот на патиштата на европските земји е во тек. Однадвор, SUV е маскиран како прототип, но очекуваната модификација на загриженоста на Volkswagen лесно се препознава во прегледот на телото. Според производителот, од монтажната линија се очекуваат две модификации на автомобилот: купе и класичен теренец.

Volkswagen ID Crozz

Лансирањето на производствените линии SUV е закажано во Европа, САД и Кина. Затоа, со сигурност можеме да кажеме дека новиот производ ќе се појави истовремено на сите континенти. Продажбата е закажана за почетокот на 2020 година. До ова време, три постројки треба да соберат 100 илјади автомобили.

 

Volkswagen ID Crozz: электрический внедорожник

 

Корпорацијата Фолксваген има за цел да произведува електрични возила, но официјално не се откажува од употребата на традиционалните бензински мотори. Ова има смисла, бидејќи теренските автомобили со електричен мотор изгледаат за жалење. Во редот на SUV, новитетот е споредлив со Volkswagen Tiguan.

 

Volkswagen ID Crozz: электрический внедорожник

 

Volkswagen ID Crozz се базира на MEB со два електромотори. Секој погон има своја оска (напред и заден). Предниот мотор произведува 101 коњски сили, додека задниот мотор произведува 201 коњски сили. Вкупно - 302 КС Резервата за напојување на новината ќе биде во рамките на 311 милја. Volkswagen веќе соопшти дека сака да ја ограничи максималната брзина на ID Crozz SUV на 112 милји на час.

Прочитајте исто така
коментари
Translate »