Multicooker или двоен котел - што е подобро да се купи

Кујнските апарати, мултиварка или двоен котел, можат да готват храна на еднаква основа без човечка интервенција. А продавачите, потпирајќи се на овие примитивни функции, едноставно ги нудат најскапите решенија. Наведете како пример список на некои функции, без да навлегувате во технологијата и можностите на уредите од различни типови.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

Мултиварка или двоен котел - што е тоа

 

Пароброд е кујнски апарат кој ја обработува храната со топла пареа. Особеноста на паробродот е да ја зачува вредноста на садовите. Изложеноста на пареа делумно ги уништува витамините и минералите. Но, целосно ги задржува амино киселините, протеините, јаглехидратите и мастите. Паробродот гарантира зачувување на корисноста на храната и е погоден за здрави или диетални оброци.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

Мултиварката врши термичка обработка на храната според истиот принцип како тава (или тенџере). Тоа го прави само автоматски, без човечка интервенција. Електричниот апарат не ја гарантира безбедноста на витамините и микроелементите. И неправилното работење може да доведе до формирање на јаглеродни наслаги и други производи штетни за здравјето. Има мултиварки каде што е декларирана функцијата „парење“. Но, задачата на оваа функција е да ја одржува храната топла долго време. И мултиварката со функција на пареа е многу скапа.

 

Што е подобро да се купи - пароброд или мултиварка

 

Не постои директен одговор на ова прашање. Подобро е да ги купите двата вида кујнски апарати и да ги користите по потреба. На крајот на краиштата, мултиварка или двоен котел подготвува храна според различни принципи и има различна функционалност. И сè што ги обединува овие уреди е отсуството на мешање во процесот на човечка подготовка.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

Паробродот знае да готви секаква храна (овошје, зеленчук, месо, риба, житарки). Но, тоа го прави според истиот метод - се посипува со топла пареа во одреден временски интервал. И мултиварката знае да готви супи, динстајте, печете, пржете која било храна со директен контакт со грејниот елемент. Односно, функциите на двата уреди се сосема различни.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

На предностите на двојниот котел, можете да ја додадете можноста за стерилизирање на садовите со нивно изложување на топла пареа. А бавниот шпорет може да готви повеќе јадења и да ги направи повкусни. Инаку, дури и со зачини, паробродот ги прави садовите благи, што предизвикува негативен впечаток кај потрошувачот.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

Во однос на брзината на готвење, лидер дефинитивно е двоен котел. За само 40-50 минути можете да готвите кој било зеленчук, житарици, риба и некои јадења со месо. Но, на бавен шпорет му се потребни 2-3 часа за да се зготват слични јадења.

 

Која храна е подобра - од мултиварка или двоен котел

 

Во однос на корисноста, паробродот секогаш ќе води во ова прашање. Термичката обработка на храната со пареа е гаранција за здравјето на секое човечко тело. Но, благиот вкус е голем проблем за пареа. Многу е тешко да се навикнеш на вкусот на храната. Особено ако ги имате вашите омилени јадења, чиј вкус тешко се заборава. Паробродот најдобро се користи за здравствени проблеми:

 

  • Дебелината.
  • Нарушување на панкреасот.
  • Проблеми со киселоста на желудникот.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

Мултиварката е поинтересен кујнски апарат. Дури и ако неговата цена е неколку пати поскапа, нема да има проблеми со вкусот на вашата омилена храна. И ако се грижите за вашето здравје, можете да купите пароброд и мултиварк, како 2 различни уреди. Или дајте предност на комбинирано решение - мултиварк-пароброд. Тоа е практично и практично.

Мультиварка или пароварка – что лучше купить

При изборот, подобро е да се земе предвид потрошувачката на енергија на уредот, обемот и достапноста на корисни функции за готвење. Не смееме да заборавиме на брендот - дури и ако висококвалитетните уреди се поскапи по цена, тие ќе служат со децении со вера и вистина.

Прочитајте исто така
влажна пичка убаво изгледа дилетантен мила ужива во оралните игри дава голем удар.
xxx азиски жешко природно тело camgirl закачка пичка.
xxx аматер евра е срање.
Translate »